BUDKI LĘGOWE DLA JERZYKÓW W ZWiUK „EKOWOD”

kwi 22, 2021 | Informacje

Na terenie naszego zakładu przy ul. Mariańskiej w Namysłowie na hali garażowej zamontowane zostały budki lęgowe dla jerzyków.

Jerzyki to nieduże ptaki, które są jednymi z głównych sprzymierzeńców człowieka w walce z uciążliwymi owadami, m.in. z komarami. Jerzyk żyje ok. 21 lat i zawsze wraca do tego samego gniazda. Populacja tych pożytecznych ptaków niestety się zmniejsza. Powodem tego są przede wszystkim remonty budynków i prace termomodernizacyjne, a tym samym utrata miejsc lęgowych. Dlatego coraz więcej miast decyduje się na montowanie budek dla jerzyków. Większość tych ptaków przylatuje do Polski w pierwszej połowie maja, dlatego też budki dla jerzyków można montować dopiero na początku tego miesiąca lub w końcu kwietnia. Jeśli budka dla jerzyka zostanie zamontowana wcześniej, to może zostać zajęta przez wróble, mazurki lub szpaki.

Montując budki dla jerzyków chcemy zachęcić mieszkańców naszego powiatu, urzędy oraz firmy do udzielania pomocy ptakom. Ta pomoc to instalacja budek lęgowych w miejscach, gdzie utraciły swoje gniazda z powodu termomodernizacji, a także w miejscach nowych.

?
Skip to content