EKOWOD CORAZ BARDZIEJ EKO – ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

lut 20, 2024 | Informacje

 

Na wszystkich obiektach należących do spółki wymieniliśmy tradycyjne oświetlenie na LED. To nowoczesne oświetlenie dzięki niewielkiemu zużyciu energii, generuje bardzo duże oszczędności. Technologia LED jest najbardziej efektywnym finansowo źródłem światła, ponieważ niewielka dioda LED świeci z mocą odpowiadającą bardzo silnym żarówkom starego typu.

Na terenie pompowni wody w Głuszynie zamontowaliśmy nowoczesne zestawy hydroforowe, które zasilane są energią wyprodukowaną przez instalacje fotowoltaiczną. Wielopompowe układy VDH pracują w pętli zamkniętej, a awaria jednego z elementów sterowania nie powoduje zatrzymania całego układu. Jeżeli więc dojdzie do uszkodzenia przetwornicy częstotliwości, sterownika lub przetwornika ciśnienia, działać przestanie tylko jedna pompa, a pozostałe zacieśniają pętlę i dalej pracują bez jakiejkolwiek przerwy.

Na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Grunwaldzkiej w Namysłowie wymieniliśmy wyeksploatowane pompy i dmuchawy na nowoczesne, które między innymi przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Wymiana przestarzałych dmuchaw powietrza była spowodowana głównie chęcią osiągnięcia oszczędności energii i dużego zakresu regulacji w przypadku krótkotrwałych wahań sprężonego powietrza.

Ścieki są poddawane procesowi napowietrzania aby wytworzyć odpowiednie stężenie tlenu niezbędne dla rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces tlenowego rozkładu substancji składających się na zanieczyszczenia. Nieodpowiednie napowietrzenie ścieków jest powodem ich zagniwania oraz innych procesów dodatkowo wtórnie pogarszających ich skład, jak również rozkład materii organicznej z wytworzeniem trujących gazów takich jak siarkowodór i metan. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie ścieków za pomocą odpowiedniego systemu napowietrzania, który został wymieniony na nowy.

Prezes ZWiUK „EKOWOD” Sp. z o. o.
Artur Masiowski

?
Skip to content