EKOWOD SADZI DRZEWA TLENOWE

sie 10, 2023 | Informacje

W Namysłowie przy ul. Jana Pawła II na terenach należących do spółki posadzono drzewa tlenowe.

Drzewo oxytree to roślina, która ma szeroką, parasolowatą koronę i ogromne, skórzaste, sercowate liście – ich długość osiąga nawet 30 cm, a średnica 50 cm. Smukły pień drzewa jest pokryty gładką, szarą korą. Drzewo tlenowe szybko przyrasta – po sześciu latach od posadzenia może osiągnąć wysokość nawet 16 metrów i 30 cm średnicy pnia.

Oxytree ma szereg zastosowań przemysłowych. Z dużych liści można produkować paszę dla zwierząt. Ze względu na szybki przyrost, drzewo jest surowcem biomasy. Poza tym jego drewno nadaje się do produkcji mebli i ma zastosowanie w budownictwie.

Drzewo tlenowe jest niesamowicie trwałe – po ścięciu może czterokrotnie odrastać z tego samego pnia. Jest też rośliną miododajną.

Dlaczego zdecydowano się akurat na drzewa tlenowe? To wyjątkowe rośliny, które dzięki ogromnym liściom i szybkiemu wzrostowi pochłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla i produkują prawie 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Dzięki temu w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza. Drzewa te bardzo dobrze przystosowują się do różnych warunków klimatycznych i rodzajów gleby oraz nie wymagają większej ilości wody niż zwykłe drzewa.

W sumie w mieście rośnie już kilkanaście drzew tlenowych. W przyszłym roku spółka planuje posadzić kilkadziesiąt drzew na terenie powstającego Parku Pokoleń w Namysłowie.

Jak zaznacza prezes spółki Artur Masiowski – sadzenie drzew tlenowych to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanym przez ZWiUK ”EKOWOD”, a tym samym naturalny krok w celu poprawy jakości powietrza w Namysłowie.

?
Skip to content