NIE WLEWAJ TŁUSZCZU DO KANALIZACJI !

sty 4, 2023 | Informacje

Nie wylewaj tłuszczów po smażeniu do ubikacji lub zlewu, tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie i tworzą w rurach trudne do usunięcia zatory, co może prowadzić do zatkania kanalizacji.

Zatkana kanalizacja w weekendy i święta stanowi duży kłopot. Tłuszcz wylany do kanalizacji natychmiast tężeje, powodując trudne do usunięcia zatory. Osadza się na ścianach rur kanalizacyjnych, blokując odpływ ścieków z budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ścieki z zatkanym odpływem cofają się i wybijają w piwnicach budynków i w mieszkaniach. Czyszczenie rur jest utrudnione, a koszt czyszczenia rur zakorkowanych zbrylonym tłuszczem jest bardzo wysoki.

Aby zapobiec takim sytuacjom, tłuszcze po smażeniu czy pieczeniu potraw powinno się zlewać do stosownych pojemników (słoików lub butelek), które następnie należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Natomiast właściciele restauracji, punktów gastronomicznych i stołówek mają obowiązek przekazywania zużytego tłuszczu spożywczego specjalistycznym firmom, zajmującym się ich utylizacją.

Dotarcie do sprawców zanieczyszczenia miejskiej kanalizacji tłuszczami jest łatwe. „EKOWOD” dysponuje samojezdnymi robotami wyposażonymi w kamery. Służby pogotowia wodociągowego przy użyciu kamer bardzo szybko odnajdą, przyłącze kanalizacyjne, z którego to do miejskich kanałów trafiły tłuszcze. Właściciel przyłącza może wtedy być obciążony kosztami czyszczenia miejskich kanałów oraz kosztami inspekcji TV.

„EKOWOD” jest w posiadaniu specjalistycznych pojazdów do czyszczenia kanalizacji i rozbijania powstających w nich zatorów. Pojazdy te poprzez długie węże zakończone dyszami wprowadzane do kanałów udrażniają je wodą pod wysokim ciśnieniem, która rozbija powstałe zatory. Przy bardziej utwardzonych tłuszczach stosuje się specjalne głowice z łańcuchami, lub wyrzynarki z metalowymi tarczami.

Czyszczenie kanalizacji i usuwanie zatorów w kanałach, które należą do sieci miejskiej, wykonywane jest na koszt Spółki „EKOWOD”, chyba że stwierdzono, iż przyczyną zatkania jest zanieczyszczenie kanału poprzez odpady odprowadzane z przyłącza kanalizacyjnego.

Koszty usuwania zatorów w instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynków i w granicach posesji ponoszą wyłącznie właściciele danych nieruchomości.

?
Skip to content