ROZBUDOWA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W NAMYSŁOWIE

lut 19, 2021 | Informacje

Jeszcze w tym roku ma ruszyć modernizacja oczyszczalni ścieków w Namysłowie, która będzie w stanie przyjąć więcej nieczystości oraz uczynić z nich pożytek.

Do oczyszczani spływają ścieki z gmin Namysłów, Wilków, Świerczów i Domaszowice. Ostatnie modernizacje przeszła ona 16 lat temu. Jak jednak wskazuje prezes Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych EKOWOD Artur Masiowski, obecnie potrzebne jest kolejne unowocześnienie instalacji.

– Całkowicie chcemy zmodernizować oczyszczalnię pod względem gospodarki osadowej i wybudować biogazownię. No niestety, jest to ostatni etap, bardzo kosztowny, ale niezbędny do tego, żebyśmy mogli właściwie zagospodarowywać osady ściekowe – tłumaczy.Przez oczyszczalnię przepływa prawie 1,5 miliona metrów sześciennych ścieków rocznie. Po modernizacji jej wydajność się zwiększy, co ma spore znaczenie w obliczu planowanej rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Namysłów. Z kolei projektowana biogazownia będzie mogła zaspokoić sporą część zapotrzebowania energetycznego spółki.

– Około 80 – 100 kilowatów energii jesteśmy w stanie wyprodukować docelowo z biogazu. Jedno to jest ciepło na cele technologiczne, drugie to energia elektryczna, która będzie służyła oczyszczalni ścieków. Jeżeli pojawią się nadwyżki, to również możliwa będzie ich sprzedaż na zewnątrz – dodaje prezes.

Same ścieki komunalne mogą nie zapewnić wystarczającej kaloryczności do produkcji energii, jednak EKOWOD liczy, że parametry te poprawią ścieki technologiczne z namysłowskiego browaru. Podobna współpraca ma miejsce w brzeskiej oczyszczalni, gdzie do biogazowni trafiają odpady z miejscowych zakładów tłuszczowych.

Dodajmy, że rozbudowa namysłowskiej oczyszczalni ma trwać 2 lata. Jej planowany koszt to 21 milionów złotych.

Źródło: www.radio.opole.pl

?
Skip to content